Часовая экспазіцыя «Беларускі штаб партызанскага руху. 1942–1944»

12 кастрычніка 2017 г. у Беларускім дзяржаўным музеі гісторыі Вялікай Айчыннай вайны адбылося адкрыццё часовай экспазіцыі «Беларускі штаб партызанскага руху. 1942–1944». Экспазіцыя прымеркавана да 75-годдзя з дня стварэння цэнтральнага рэспубліканскага органа, які кіраваў партызанскімі сіламі на акупіраванай тэрыторыі Беларусі. Аснову экспазіцыі склалі дакументы і прадметы з фондаў музея. Таксама выкарыстаны матэрыялы Нацыянальнага архіва Рэспублікі Беларусь. Экспазіцыя выставы дае магчымасць прасачыць працэс стварэння Беларускага штаба партызанскага руху, даведацца пра яго структуру і асноўныя напрамкі дзейнасці.

Беларускі штаб партызанскага руху быў створаны паводле Пастановы Дзяржаўнага камітэта абароны СССР ад 9 верасня 1942 г. Штаб забяспечваў цэнтралізаванае кіраўніцтва партызанскімі фарміраваннямі Беларусі. Сюды ўваходзілі распрацоўка мерапрыемстваў па развіцці партызанскай барацьбы, планаванне, арганізацыя і кантроль за баявымі дзеяннямі брыгад і атрадаў. Таксама штаб забяспечваў партызан узбраеннем, боепрыпасамі, сувяззю, вёў падрыхтоўку і ўлік партызанскіх кадраў, арганізоўваў авіяперавозкі грузаў і асабістага складу ў тыл ворага, эвакуацыю параненых партызан у савецкі тыл. Экспануюцца фотапартрэты і асабістыя дакументы кіраўніцтва БШПР: начальніка штаба П.З. Калініна, яго намеснікаў І.П. Ганенкі, І.І. Рыжыкава, І.А. Крупені, Р.Б. Эйдзінава.

Полную статью можно прочитать по этой ссылке.

Часовая экспазіцыя «Беларускі штаб партызанскага руху. 1942–1944» 16 октября 2017
Субботник в филиале «Памятник воинам-интернационалистам» 1 ноября 2017